YKS Sınavına, 2 Hafta Kala ‘‘5’’ maddede neler yapılmalı, neler yapılmamalı?

Yaklaşık 1 sene boyunca hazırlandığımız, YKS (Yüksek Öğretim Kurumları) sınavına sadece 2 hafta kaldı. Hemen hemen herkeste biraz heyecan, korku ve endişe duyguları barındırdığını hissedebiliyorum. Bu yazıda da hem bu endişeleri dindirecek hem de, ‘’sınava 2 hafta kala ne yapılmalı, ne yapılmamalı?’’ konusu üzerinde duracağız. Şimdiden iyi okumalar dilerim.

Eksiklerini belirle, bu konuların üzerinde dur!

Her şeyden önce bu kalan 2 haftalık süreci iyi geçirmen gerekiyor. Bu zamana kadar yaptığın iyi/kötü şeylerini bir not defterine not al. Bunlarının üzerine dur ve sınavda karşına çıkabilecek her şey ve her an için hazırlıklı olmalısın. Eksik olduğun yerleri kapatmak için, o konular hakkında sorular çözebilir yapamadığın soruları kesip masanın en güzel yerine yapıştırabilirsin. Bu arada yaptığın yanlış bir soru senin için bir bilgi olucaktır.. Bunu sakın unutma :’)

Konu çalışmayı artık yavaş yavaş bırak, deneme çözmeye yönel!

Artık konu çalışmaktan daha çok konulara yönelmen gerekiyor. Bunu neden yapmalısın? Her denemeyi eğer cidden bir sınav gibi yaparsan, sınavda olduğun o süreçte diğer öğrencilerden daha rahat olabilir ve bu ana hazırlıklı olabilirsin. Sınav sürecinde en çok yapılan hatalardan biri aslında deneme çözmeye az süre ayrılmasıdır. Daha çok konu, daha çok bilgi getirebilir ama son 2 hafta kala artık konu çalışmaktan daha çok denemeye yönelmelisin..

E bu yazıyı okuduktan hemen sonra koşup güzelce bir deneme çözersin dimi :’) Ha, bu arada denemeleri genel olarak aynı saatte, sınavın başlangıç saatinde yaparsan daha iyi olacağını düşünüyorum.

Dışarıdaki insanların yorumlarını bırak, onların yorumu motivasyonunu bozmasın!

Bu konuda, en çok sorumluluk ve yük tabii ki ebeveynlere düşüyor. Onların sizi iyi şekilde motive etmesi, yönlendirmesi, o sınav kapısına girene kadar, sizin rahat hissetmenizi sağlaması gerekiyor.

Ama illaki kötü yorumlar olacaktır. Olmasa bile, siz illaki bu sınav sürecine hazırlanırken duygu ve düşünce olarak tabir-i caizse düşüp  kalktığınız zamanlar çok oldu. O zamanlar nasıl kalktıysanız, şimdi de dimdik durmanız gerekiyor. Sınav sürecinde beni en çok yoran kısım bu oldu diyebilirim. Başka bir yazıda bundan uzun uzun bahsedebiliriz..

Genel tekrarlar yap!

Deneme çöz dedik, artık konu çalışmayı bırak dedik, motivasyonunu düşürme dedik.. E şimdi bir onlar kadar önemli bir şey var: Genel tekrarlar yapmak!

Bir konuyu hatırlamıyor veya unutmuş olabilirsiniz. Bu o kadar olası ve normal bir şey ki hiç ama hiç canınızı sıkmayın! Hemen açın konuyu bir gözden geçirin. Zaten hemen aklınızda canlanacaktır her şey. Bu nedenle bol bol tekrar yapmak iyi olacaktır..

Kendinize dikkat edin ve iyi bakın!

Uyku saatlerinize, yemek ve içmelerinize artık daha çok dikkat etmeniz gerekiyor. Artık son düzlüktesiniz! Bu noktalara siz getirdiniz, ve siz bitireceksiniz. Bu hem sıkıcı ve sallantılı olan bu süreçte en çok kendinize güvenmeniz gerekiyor. Her ne olursa olsun, sonuç ne olursa olsun, siz elinizden geleni yaptınız. Vicdanınız ve gururunuz rahat olucaktır. Güveniniz tam, yolunuz açık olsun! Başarılar dilerim:)

En sevdiğim söz ile kapatalım o zaman bu yazımızı:

Bir adım daha atamayacak kadar yorulduğumu düşündüğümde Hume’ un şu sözü aklıma gelir:     

” Eğer burada durup daha ileri gitmeyeceksek, niçin bu noktaya kadar geldik? ” – Majoris

Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın! Sağlıcakla kalın!

Yazan: Emre BAŞ

Bir cevap yazın